۹ ورزش خطرناک برای زانو درد

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

ممکن است زانوهای شما به دلیل بالارفتن سن، ژنتیک، فشار تمرینات بدنسازی، دویدن و …دچار درد و آسیب شده باشند. در این صورت ۹ ورزش خطرناک برای زانو درد را جدی بگیرید.

از آنجا که پاها و در نتیجه زانوها باید بتوانند وزن زیادی از بدن را تحمل کنند، دارای یکی از قویترین مفاصل در بدن ما هستند. ورزش هایی که با استفاده از وزن بدن و یا با کش انجام می شوند، در صورت صحیح انجام دادن، می توانند بهترین تمرینات برای زانو درد باشند. در نتیجه اگر امکانات ورزشی در دسترس ندارید و دچار درد زانو نیز هستید، نگران نباشید. در مقاله بهترین ورزشها برای درد زانو، به معرفی این گونه تمرینات نیز پرداخته ایم.

حتی افرادی که دچار زانو درد نیستند نیز بهتر است هنگام انجام ورزشهای زیر احتیاط کنند، وزنه ها را سبکتر انتخاب کرده و چنانچه مبتدی هستند تمرینات را زیر نظر مربی ورزش انجام دهند.

۱- اسکوات عمیق ( Deep Squat )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

به طور کلی اسکوات به ویژه با وزنه برای افرادی که زانو درد دارند و یا در دوران بهبودی پس از بیماری به سر می برند، ورزشی خطرناک است. به دلیل آنکه زانوها در بیشترین حد ممکن خود خم می شوند. هنگامی که اسکوات عمیق انجام می دهید، زانوها ناگزیر فراتر از پنجه پا قرار می گیرد و این می تواند فشار بی اندازه ای را به رباط و غضروف زانو وارد سازد.

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

به جای آن، حرکت نیمه اسکوات ( مانند تصویر فوق ) را امتحان کنید. در این حالت زانوها با زاویه بسیار کمی خم می شوند و نه تنها ورزش خطرناکی نیست بلکه باعث تقویت زانوها و حتی کاهش درد زانو نیز می گردد.

۲- ورزش خطرناک برای زانو درد | جلو پا با دستگاه ( Seated Curl Machine )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

عضلات زانو و پشت ران به گونه ای ساخته شده اند که بتوانند هماهنگ با عضلات باسن کار کنند. زمانی که روی دستگاه جلو پا یا پشت ران حرکت می کنید، عضلات باسن تقریبا کاری انجام نمی دهند و تقریبا همه فشار روی زانوها اعمال میشود. بنابراین چنانچه از قبل دچار زانو درد باشید و یا تاندون های پشت ران شما آسیب پذیر باشند، فشار حاصل، می تواند درد را چند برابر می کند.

۳- ورزش خطرناک برای زانو درد | هاک اسکوات ( Hack Squat )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

انجام حرکت هاک اسکوات برای پاها و زانوهای قوی در صورت انتخاب وزنه های مناسب و انجام صحیح آن، میتواند ورزشی مفید برای تقویت پایین تنه باشد. اما ورزش خطرناک برای زانو درد محسوب میشود اگر دچار آسیب یا درد زانو باشید. چرا؟

نوع زاویه حرکتی در این دستگاه و نحوه قرار گرفتن بدن در حالی که به دستگاه تکیه داده اید باعث ایجاد چالش روی زانوها می گردد. در این ماشین فاصله ای برای عقب بردن باسن و کنترل با عضلات شکم و باسن وجود ندارد در نتیجه تقریبا تمامی فشار روی زانوها متمرکز می شود. زانوهای آسیب دیده قدرت تحمل این اندازه فشار را ندارند و همین امر باعث درد و مشکلات جدی تری برای مفاصل زانو هایی که آسیب پذیر اند می شود.

۴- ورزش خطرناک برای زانو درد | پرس پا ( Leg Press )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

همانطور که می دانید دستگاه پرس پا در تقویت عضلات چهار سر ران، پشت ران و باسن نقش موثری دارد. با این وجود، هنگامیکه وزنه ها را سنگین انتخاب کنید یا پاها را رو به داخل قرار دهید و یا زانوها را قفل کنید درد و آسیب های زانو و مشکلات کمر شروع می شود.

برای افرادی که دچار زانو درد و یا کمر درد هستند اوضاع به مراتب دشوار تر است. به دلیل آنکه با انجام این روش به راحتی می توانید به درد زانوهای خود بیفزایید، توصیه میکنیم حتی المقدور از انجام این حرکت صرفنظر کنید.

۵- کشش هِردلر (Stretch Hurdler )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

کشش هردلر وضعیتی است که در آن یکی از زانوها قفل و دستها به سمت نوک انگشتان پا خم شده در حالیکه زانوی دیگر کاملا خم می شود. این حالت خطرناک، فشار خون و استرس را روی مفاصل زانوها افزایش می دهد. به خصوص چنانچه دچار آسیب دیدگی و زانو درد هستید هرگز این ورزش را انجام ندهید.

۶- ورزش خطرناک برای زانو درد | لانج ( Lunge )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

لانج می تواند یک ورزش خطرناک برای زانو درد باشد. لانج، ورزشی است که در آن می ایستید. سپس باسن را پایین می آورید. یک پا را به عقب خم و در زانوی جلویی زاویه ۹۰ درجه ایجاد می کنید و سپس پاها را تعویض می کنید. چنانچه دارای لگن و باسنی قوی نباشید وزن بیشتری روی زانوها قرار می گیرد. این فشار به مفصل زانوها آسیب زده باعث ایجاد فشار می گردد.

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

به جای لانج حرکت پله یا استپ آپ را اجرا کنید.

۷- راه رفتن با کش به طرفین / راه رفتن کلاغی ( Crab Walk / Lateral Band Walk )

9 ورزش خطرناک برای زانو درد

این حرکت را بدون کش نیز می توان انجام داد اما به دلیل تاثیر بیشتر آن، معمولا با کش اجرا می شود. از این تمرین برای گرم کردن پایین تنه نیز استفاده می شود.

هنگامی که زانوهای خود را خم می کنید و به پهلو قدم بر می دارید، باید بتوانید وزن بدن خود و فشاری که از طرف زمین به زانوهایتان وارد می شود را تحمل کنید. کافیست این حرکت را تنها با چند تکرار انجام دهید و از همان آغاز می بینید که زانوها شروع به درد و سوزش می کنند.

شاید به نظر عالی بیاید. زیرا پاها و باسن را گرم و برای شروع بدنسازی آماده می کند اما این مورد در خصوص افرادی که دچار آسیب های پا و زانو درد هستند صادق نیست. در نتیجه برای بهبودی زانوها و عملکرد بهتر آنها، از انجام دادن این حرکت ورزشی نیز خودداری کنید.

۸- تردمیل

با هر قدمی که روی تردمیل بر می دارید فشار روی مچ پاها، زانو و کناره های باسن ۵ تا ۶ برابر وزن بدن افزایش مییابد. از آنجا که کفش مناسب تنها می تواند کمی از فشار ضربات بکاهد، در نتیجه برای افرادی که دچار زانو درد هستند تردمیل همچنان گزینه ای خطرناک محسوب میشود.

به جای تردمیل از الپتیکال استفاده کنید و یا در صورت امکان پیاده روی کنید.

۹- دویدن

تمرینات حرکتی با شدت بالا مانند دویدن می توانند به مفاصل زانو آسیب برسانند. بخصوص اگر زانوهایی آسیب پذیر داشته و یا به درد زانو دچار باشید. به جای دویدن، بهتر است از الپتیکال استفاده کنید و یا در هوای آزاد چند دقیقه ای را به پیاده روی اختصاص دهید.

منابع:
inquirer.com
exercisereviewsite.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا