فواید ورزش صبحگاهی ؛ ۱۲ روشی که زندگی شما را عوض می کند

فواید ورزش صبحگاهی ؛ 12 روشی که زندگی شما را عوض می کند

وقتی که هنوز تاثیرات و فواید ورزش صبحگاهی را نمیدانیم ترجیح می دهیم تا صبح ها از رختخواب خود جدا نشویم و هوای تازه و نور خورشید را از دست بدهیم. اما برای آن دسته از افرادی که طعم شیرین تمرینات صبحگاهی را چشیده اند ( تاثیر ورزش در صبح را می دانند.) انجام هر یک روز ورزش صبحگاهی یعنی پر انرژی و شاد بودن تا پایان روز.

هم در تحقیقات و هم به تجربه، همگی ما از فواید ورزش در صبح شنیده ایم. اجرای این تمرینات در شروع روز هم باعث بهبود سلامتی و تناسب اندام شده و هم به تغذیه بهتر کمک می کند. بالا بردن روحیه و بهتر شدن خلق و خو از دیگر فواید ورزش صبحگاهی است که معمولا در تمرینات بعدازظهر به ندرت یافت میشود.

۱- خواب بهتری خواهید داشت.

اگر تا قبل از این شبها در تخت خود به چپ و راست می غلتیدید و خوابتان نمی برد، اکنون دیگری خبری از بیخوابی نخواهد بود. بیدار شدن در صبح زود و انجام ورزش صبحگاهی باعث میشود تا هنگام شب خسته بوده آماده رفتن به خواب شوید.

بر پایه تحقیقات بنیاد ملی خواب، یکی دیگر از فواید ورزش صبحگاهی، داشتن خوابی طولانی است. این افراد خواب مفید، آرام و طولانی تر نسبت به افرادی دارند که بعداز ظهرها و یا شبها ورزش می کنند.

توجه داشته باشید اگر قصد انجام ورزش صبحگاهی را دارید نباید تا دیروقت بیدار بمانید. زیرا حداقل به ۷ ساعت خواب کافی نیاز دارید تا بتوانید با حفظ سلامتی بدن، بهترین بازدهی را داشته باشید.

۲- روز خود را با شادی شروع خواهید کرد.

فواید ورزش صبحگاهی ؛ 12 روشی که زندگی شما را عوض می کند

ورزش کردن باعث آزاد شدن هورمون اندورفین میشود. هورمونی که به مُسکن طبیعی بدن معروف است و باعث ایجاد حال خوب در بدن میشود. حال تصور کنید یک دوز از این مسکن طبیعی را با ورزش کردن در صبح زود به دست آورید و سپس قهوه خود را میل کنید.

اگر میخواهید روز خود را با شادی و پرانرژی شروع کنید و از فواید ورزش صبحگاهی بهره مند شوید، بیدار شدن در صبح زود و تمرین کردن را فراموش نکنید.

۳- عضلات بهتری می سازید.

آیا می دانستید هورمون تستوسترون در بدن شما که به رشد عضلات کمک می کند، صبح ها در بالاترین سطح خود می باشد؟ اگر میخواهید عضله بسازید. این هورمون در ساعت ۸ صبح در اوج و در ۸ شب به پایین ترین میزان خود می رسد.

 برای اینکه بتوانید به بدنی بدون چربی و خوش فرم دست یابید و در عین حال تا پایان روز پر از انرژی و شادی باشید، ورزش خود را به صبح زود شیفت دهید.

۴- فواید ورزش صبحگاهی باعث میشود تا تمرینات را منظم اجرا کنید.

آیا از جمله افرادی هستید که گاهی ورزش می کنید گاهی بی خیال ورزش کردن میشوید؟ اما با انجام ورزش صبحگاهی، نظم و مداومت در ورزش در شما تثبیت خواهد شد.

گاهی قبل از آنکه بخواهید تمرینات باشگاهی و یا پیاده روی عصر را انجام دهید، قرار ملاقات و یا کاری پیش می آید. در این صورت برنامه ورزشی عصر شما آنطور که باید پیش نمی رود. اما این نگرانی در ورزش صبحگاهی وجود ندارد. زیرا زمان صبح زود فقط مخصوص شماست.

۵- سالم تر غذا می خورید.

وقتی اولین کار شما در صبح زود ورزش کردن باشد، این احتمال وجود دارد که برای خوردن غذاهای سالم تصمیمات بهتری بگیرید. بر خلاف افرادی که در طول روز هر غذایی که به دستشان برسد می خورند. (زیرا تصور میکنند هنگام غروب و به وقت ورزش، جبران خواهند کرد.)، تمرکز شما بر آن است زحماتی که برای ورزش کردن هایتان کشیده اید، به هدر نرود.

به عبارت دیگر، ارزش عرقی که برای ورزش صبحگاهی ریخته اید و از خواب صبح خود زده اید را می دانید.

۶- کالری بیشتری می سوزانید.

مصرف اکسیژن اضافه پس از تمرین یا Excess Post-Exercise Oxygen Consumption  به این معناست (EPOC) که بدن به سوزاندن کالری اضافی حتی پس از تمرینات ادامه می دهد. بخصوص اگر تمرینات شما شدید و پرسرعت باشد. (به عنوان مثال تمرینات HIIT).

زیرا این فایده شگرف ورزش صبحگاهی است که پس از تمرینات ورزشی، حتی اگر پشت میز کار خود هم بنشینید، بدن شما در حال چربی سوزی خواهد بود.

۷- تمرینات شما موثرتر خواهد شد.

از آنجا که صبح زود اخبار، پیام و یا تماس های تلفنی زیادی وجود ندارد، می توانید با خیال راحت، تمرکز خود را بر تمرینات ورزشی خود بگذارید تا به طور موثر از فواید ورزش در صبح بهره ببرید. برخلاف بعدازظهرها و یا تمرینات عصر که هم خسته تر هستید و هم ممکن است ناخواسته درگیر برنامه های دیگری شوید.

۸- عذاب وجدان نمی گیرید.

فواید ورزش صبحگاهی ؛ 12 روشی که زندگی شما را عوض می کند

اگر بخواهید تا عصر صبر کنید و آن گاه تمرینات ورزشی خود را انجام دهید این احتمال وجود دارد که به علت خستگی آن طور که باید نتوانید مطابق برنامه های ورزشی خود و با کیفیت پیش روید. اما فایده ورزش های صبحگاهی آن است که می توانید عصرها به خانه بروید و فقط استراحت کنید، بدون آنکه عذاب وجدان داشته باشید.

۹- مدیریت بحران و استرس را تمرین می کنید.

فواید ورزش صبحگاهی ؛ 12 روشی که زندگی شما را عوض می کند

ورزش کردن مداوم باعث شادی و نشاط میشود. همچنین توان شما را در مواجه با موقعیت های استرس زا افزایش میدهد. اما از جمله مزایای ورزش صبحگاهی آن است که تا پایان روز از عهده بحران ها و شرایط تنش زا بر خواهید آمد.

۱۰- چربی های بیشتری را آب می کنید.

از آنجا که امکان خوردن صبحانه قبل از ورزش کردن وجود ندارد، بدن شما از چربی هایی که تا قبل از آن روز در بدن خود ذخیره کرده اید، استفاده کرده شروع به آب کردن تمام این چربی های می کند. در مورد تمرینات عصرگاهی قضیه کاملا فرق دارد. زیرا شما فقط کالری آن روز را می سوزانید.

اما هنوز تحقیقات بر روی اینکه ورزش صبحگاهی ناشتا چقدر می تواند شما را به اهداف کاهش وزن خود نزدیک کند، ادامه دارد. اما برخی از پژهش ها نقش ناشتا بودن قبل از ورزش صبحگاهی را مهم و موثر توصیف می کنند.

۱۱- هنگام صبح باشگاه یا خیابان ها خلوت تر هستند

فواید ورزش صبحگاهی ؛ 12 روشی که زندگی شما را عوض می کند

اگر باشگاه خانه دوم شما باشد، حتما به خوبی می دانید که صبح ها خلوت تر هستند و عصر ها بسیار شلوغ. گاهی برای زیر دستگاه کار کردن باید مدتها در صف بایستید. کلاس های یوگا و پیلاتس در این وقت شلوغ و خسته کننده هستند. همینطور پارک ها و یا مکان های ورزشی عمومی هنگام صبح بسیار آرام بوده. تمرینات در این وقت از روز را دلچسب تر می کند که همه اینها بر فواید ورزش صبحگاهی می افزاید.

۱۲- سر کار فعال تر و پر انرژی تر خواهید بود.

توهم نزده اید! واقعا عملکرد ذهنی شما بعد از ورزش تا پایان روز افزایش می یابد. ورزش باعث افزایش گردش خون و اکسیژن در مغز و باعث بازدهی بهتر ذهنی هنگام کار میشود. تکان دادن مغز با ورزش آن هم صبح زود می تواند شما را به فردی خلاق و پر انرژی تبدیل کند. و این یکی از مهمترین فواید ورزش صبحگاهی است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا