ورزش با ول اسلاید ؛ ۱۲ ورزش شکم و کل بدن با تصاویر متحرک

12 ورزش با ول اسلاید

ورزش با ول اسلاید فواید زیادی برای چربی سوزی شکم و تقویت کل بدن دارد. ابزارهای ورزشی همه کاره دیسکی شکل که – حین اجرای حرکات با وزن بدن – زیر دست ها یا پاهای خود قرار می دهید، نوعی تمرینات قدرتی محسوب میشوند. ول اسلاید (Valslide) یکی از این نوع وسایل لغزنده است که می توانید آن را در خانه یا باشگاه اجرا کنید.

ورزش با ول اسلاید حتما لازم نیست روی کف سرامیکی یا پارکت انجام شوند. جنس ول اسلاید ها به گونه ای است که حتی روی فرش و سایر سطوح سخت نیز قابل اجرا هستند.

ول اسلاید چیست ؟

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

ول اسلاید، اسلایدر، دیسک لغزنده، گلایدر (glider) همگی از اسامی این وسیله ورزشی مفید هستند. این دیسک های لغزنده دو رو هستند. یک سمت آنها حاوی پلاستیک لغزنده برای سر خوردن روی سطوح مختلف است. سمت دیگر آنها از روکش فوم پلیمری (EVA) و غیر لغزنده ساخته شده که شما دست ها یا پاهایتان را روی آن قرار می دهید.

ورزش با ول اسلاید ها درگیری عضلات شکم را افزایش می دهد. آنها با فعال کردن عضلات بیشتر به طور همزمان، دشواری تمرینات شکم مانند پلانک را افزایش می دهند. انواع ول اسلاید ها به شکل های مختلفی در بازار موجودند : ول اسلاید های بیضوی، مثلثی، دایره ای و …

با استفاده از یک جفت ول اسلاید ورزش برای شما مثل یک بازی بچه گانه آسان میشود.

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک
12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

ول اسلاید بیضوی و مثلثی

ورزش با ول اسلاید ؛ چربی سوزی یا تقویت بدن ؟

تمرینات ورزشی با ول اسلاید هم باعث تقویت عضلات و هم چربی سوزی بدن میشود. ول اسلایدها حرکاتی ورزشی و چالش برانگیز برای کل بدن هستند که عضلات شکم، باسن، همسترینگ و … را تقویت می کنند. تمرینات اسلایدر باعث ایجاد قدرت، استقامت و ثبات می شود و همچنین انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهد.

در انواع ورزش با ول اسلاید ، حرکاتی وجود دارد که بیش از سایرین باعث تعریق و چربی سوزی بدن میشود. در مقاله فیتگردی امروز برخی از این حرکات چربی سوز یا تقویت کننده  – یا هر دو – را معرفی خواهیم کرد.

آیا ورزش با ول اسلاید تمرین با وزن بدن است؟

تمرینات وزن بدن اغلب شامل بلند کردن و پایین آوردن بازوها یا پاها در الگوهای حرکتی مختلف و انجام تمرینات مقاومتی است. اما ول اسلایدها دست‌ها و پاهای شما را روی زمین به کار می گیرند. آنها در حالی که وزن بدن شما را تحمل می‌کنند، همزمان مراقب تعادل شکم و کنترل حرکات نیز هستند.

در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد: ورزش با ول اسلاید ها عضلات بیشتری را در بدن درگیر می کنند. (نسبت به حالتی که از این دیسک های لغزنده استفاده نمیشود).

بسته به اهداف تناسب اندام و تمرینات وزن بدنی که مایل به انجام آن هستید، می توانید با ول اسلاید ها تمرینات اینتروال با شدت بالا انجام دهید. یا می توانید با هدف قرار دادن یک گروه عضلانی خاص، تنها بر روی تقویت قدرت آن تمرکز کنید.

فواید ورزش با ول اسلاید چیست ؟

ول اسلاید ها از جمله تمرینات شدت پایین هستند. این یعنی ورزش با ول اسلاید فشار و آسیبی بر مفاصل ایجاد نمی کند. اتفاقا در فیزیوتراپی ها پزشکان، ورزش با ول اسلاید را به مراجعین خود توصیه می کنند. برای افرادی که بدن هایشان حین اجرای ورزش های سنگین دچار آسیب شده است، ورزش با ول اسلاید می تواند باعث ریکاوری و بهبود عضلات و مفاصل بدن شود. (البته تنها در صورت تجویز پزشک).

از مهمترین فواید ورزش با ول اسلاید ها عبارتند از:

  • عضلات را درگیر می کنند.

حین اجرای حرکات ورزشی با ول اسلاید ها دست یا پای شما – حداقل یک دست یا پا – با سطح تماسی ندارد. و چون اسلایدر ها روی سطح می لغزند، برای حفظ تعادل بدن و اجرای صحیح حرکات ورزشی، عضلات شما باید فشار بیشتری را متحمل شوند. همین امر باعث تقویت عضلات شما میشود.

  • باعث انقباض عضلات میشوند.

انواع انقباض عضله را می شناسیم : انقباض اکسنتریک و انقباض عضلانی کانسنتریک. گاهی به آن انقباض درونگرا و برون گرا می گویند. در انقباض کانسنتریک – مانند تمرینات جلو بازو – عضله دو سر بازو به طور همزمان منقبض و کوتاه میشود. برعکس آن در انقباض اکسنتریک است که همزمان با انقباض عضله، طول آن نیز افزایش می یابد.

حین تمرینات ورزشی با ول اسلاید ، هر دوی این انقباضات عضلانی در شما ایجاد میشود

برای نگهداشتن بدن روی سطوح لغزنده با استفاده از ول اسلاید ها به مهارتی بیش از قدرت عضلات نیاز دارید. و آن تعادل و انعطاف پذیری بدن شماست. حداقل کاری که ورزش با ول اسلاید ها انجام می دهند، ایجاد تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن شماست.

 

۱۲ ورزش با ول اسلاید برای چربی سوزی و تقویت بدن بانوان

در زیر به بهترین تمرینات ورزشی با ول اسلایدها ، هم برای چربی سوزی و هم برای تقویت عضلات بدن میپردازیم.

۱- لغزش افقی

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

به حالت پلانک روی زمین قرار بگیرید. نوک انگشتان پا را روی این گلایدرها قرار دهید و پاها را جفت کنید. برای تعادل بهتر تنها ساعد های خود را روی زمین قرار دهید. (از یک بالش یا حوله نرم در زیر دستها استفاده کنید). حین حرکت شکم خود را منقبض کنید. بدن شما در یک راستا قرار داشته باشد.

۲- پلانک جک با ول اسلاید

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

باز و بسته شدن پاها در حرکت پلانک پروانه ای را می شناسیم. اما این بار این تمرین را با ول اسلاید اجرا خواهیم کرد. این حرکت ورزشی با ول اسلاید برای چربی سوزی ران ها – بخصوص لاغری داخل ران – بسیار مفید است.

تعداد ست و تکرارها در این تمرینات با توجه به آمادگی و توان بدن شما انجام میشود.

۳- اداکتور با ول اسلاید ورزشی

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

در این تمرین، ورزش ول اسلاید برای داخل ران ها یا اداکتور را به صورت نشسته اجرا می کنیم. نکته مهم در اجرای این حرکت : ران ها بیش از توان خود باز نکنید. این کار به عضلات داخل ران شما فشار وارد می آورد.

۴- لانج معکوس تناوبی

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

لانج لغزشی را به کمک این دیسک های لغزنده اجرا می کنیم. دقت داشته باشید. این تمرین به صورت تناوبی انجام میشود. یک بار پای راست یکبار پای چپ.

۵- ورزش کوهنورد با اسلایدر

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

حرکت کوهنوردی یا کوهنورد با دیسک های لغزنده به یکی از آسان ترین حرکات ورزشی تبدیل میشود. تا حد امکان دستهای خود را ثابت نگه دارید. شکم را منقبض کنید و از پیچ و تاب دادن بدن خود به اطراف بپرهیزید.

۶- شیب لگن

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

انعطاف پذیری و کشش لگن هم از پس ول اسلاید ها بر می آید. به کمر روی زمین دراز بکشید. زانوها را خم کنید. می توانید این حرکت را با یک پا اجرا کنید. می توانید هم به صورت تناوبی و یک در میان انجام دهید.

۷- پلانک خلفی

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

تاب بازی با اسلایدر. این حرکت به بازو و مچ هایی قوی نیاز دارد. پاها را کنار یکدیگر جفت کنید و هنگام بالا بردن بدن، آن را به صورت رومیزی یا table top در آورید.

۸- حرکت رومیزی تناوبی (tabletop)

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

این حرکت برای تقویت کل بدن شما طراحی شده است. بدن خود را به شکل میز درآورید و پاها را به صورت تناوبی حرکت دهید.

۹- پلانک برف پاک کن

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

به حالت پلانک و با ساعد روی زمین قرار بگیرید. و پاها را به برف پاک کن تبدیل کنید. دامنه حرکت پاها به انعطاف پذیری پاهای شما بستگی دارد. برای شروع کم دامنه حرکت کنید.

۱۰- اسکیت سوار – لانج با ول اسلاید

اسلایدرهای ورزشی حکم حرکت روی یخ را دارند و تمرینات شما را آسان و لذت بخش می کنند. دیسک لغزنده را طوری قرار دهید تا تمام قسمتهای انگشتان و سینه پای شما را در بربگیرد.

۱۱- حرکت شنا سوئدی با ول اسلاید

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

یک حرکت قدرتی برای بالاتنه محسوب میشود. با ول اسلاید شنا سوئدی را به حرکتی دینامیک تبدیل می کنیم. در این حرکت برعکس شنای ثابت، چربی سوزی در بازوها نیز اتفاق می افتد.

۱۲- شنا سوئدی پروازی

12 ورزش با ول اسلاید با تصاویر متحرک

پاها را به اندازه عرض شانه ها فاصله دهید و به حالت شنا روی زمین قرار بگیرید. گلایدرها را به گونه ای در دستها بگیرید که همه کف دست شما را پوشش دهند. این تمرین نیز یک حرکت چربی سوز با ول اسلاید است که باعث افزایش قدرت عضلات بالاتنه شما میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا